Jeremi się ogarnia. LOL. Warsztaty teatralno-ruchowe

XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy w porozumieniu z Teatrem Kameralnym zgłosiło swój projekt w tegorocznej edycji Kooperacje – Fordon 2021 i otrzymało środki na organizację warsztatów zatytułowanych „Jeremi się ogarnia. LOL. Warsztaty teatralno-ruchowe dla młodzieży”

Warsztaty teatralno-ruchowe poprowadziły osoby związane na co dzień z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy:

– aktorka Katarzyna Chmara, która ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi, tam również realizuje swoje studia doktoranckie. Pracy z dziećmi i młodzieżą uczyła się na studiach w Coláiste Stiofáin Naofa College of Further Education w Cork w Irlandii. Angażuje się w promowanie sztuki improwizacji scenicznej w Polsce. Jest m.in. współzałożycielką teatru improwizacji „wymyWammy” oraz członkinią europejskiego projektu improwizacji „Ohana”. Instruktorka teatralna, wykładowczyni, nauczycielka.


Emilia Malczyk z Działu Artystycznego i Działu Edukacji Teatru Kameralnego, animator kultury, instruktor improwizacji ruchu i symboliki ciała (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen). Pracowała z sukcesami jako choreograf, aktorka i reżyser w wielu projektach teatralnych i filmowych.

Autorem scenariusza jest Szymon Jachimek – aktor współpracujący z Teatrem Kameralnym, artysta kabaretowy, autor sztuk dla dzieci i młodzieży. Znany między innymi z występów z kabaretem Limo, a także z kilkunastu ról filmowych i teatralnych. Obecnie zajmuje się głównie improwizacją komediową i pisaniem sztuk. Oprócz tego jest komentatorem „Szkła kontaktowego” w TVN 24 oraz autorem recitalu kabaretowego „Z dala od tonacji”. 

Warsztaty odbywały się w okresie od 6 września do 31 października, a zakończone zostały pokazem finałowym, mającym miejsce na początku 7 listopada.

Czas – start

Podczas pierwszego tygodnia, po rozpoczęciu roku szkolnego, wśród uczniów klas teatralnych, został przeprowadzony nabór uczestników warsztatów „Jeremi się ogarnia. LOL.”. Pierwsze zajęcia warsztatowe odbędą się 6 września od godziny 16:30 w HANGARZE KULTURY.

Warsztat I

Wczoraj w HANGARZE odbyło się pierwsze spotkanie w ramach warsztatów „Jeremi się ogarnia. LOL. …”.

Młodzież wspólnie z prowadzącymi p. Kasią Chmarą oraz p. Emilią Malczyk, zapoznała się ze scenariuszem, nad którym pracować będą przez najbliższe siedem tygodni. Zajęcia upłynęły na rozmowach nad zaproponowanym tekstem, jego kształtem i formą jego przedstawienia. Życzymy owocnej pracy!

Warsztat II

Kolejny poniedziałek i kolejne warsztaty projektu „Jeremi się ogarnia. LOL. …”

Na zajęciach uczestnicy kontynuowali pracę ze scenariuszem, z którym zapoznali się w zeszłym tygodniu. Jednym z ważnym elementów poniedziałkowego spotkania była także rozmowa. Młodzież wspólnie z prowadzącymi przeanalizowała tematy, które ich zdaniem są ważne w życiu młodego człowieka – relacje z rówieśnikami, rodzicami; role, które zdarza nam się grać (nie tylko w teatrze!). Podsumowaniem stała się dyskusja o rozwiązaniach scenicznych i o tym, czym jest dobry teatr.

Dziękujemy uczestnikom i prowadzącym za świetne zajęcia!

[foto. A. Cichocka]

Warsztaty III

Dziś kolejne spotkanie warsztatów „Jeremi się ogarnia. LOL. …” Poniżej przypominamy wydarzenia z zeszłego tygodnia…

Zajęcia rozpoczęły się rozgrzewką, po której nastąpiły ćwiczenia poświęcone świadomej obecności w przestrzeni, używaniu rożnego tempa w ruchu, reagowaniu na partnerów. Po tym wprowadzeniu rozpoczęła się praca nad jedną ze scen, na której podstawie uczestnicy tworzyli improwizowane sytuacje teatralne. Zajęcia zwieńczyły ważne ćwiczenia, których celem było wzmocnienie poczucia własnej wartości i ważności.

[foto. Emila Malczyk]

Warsztaty IV i V

Jak co tydzień i dziś odbędą się zajęcia realizowane w ramach projektu „Jeremi się ogarnia. LOL. Warsztaty teatralno-ruchowe dla młodzieży”.

Młodzi ludzie z XV Liceum Ogólnokształcące cały czas pracują nad scenariuszem, którego opracowanie przeplatane jest zajęciami ruchowymi, mającymi na celu rozwijanie ich gry aktorskiej.

Poniżej zdjęcia zebrane z dwóch ostatnich warsztatów.
[foto. Radosław Drygas]

Warsztaty VI

Kolejny tydzień warsztatów za nami:

Po intensywnej rozgrzewce i pracy z ciałem poświęconej gestowi i formie zajęliśmy się pracą nad scenariuszem. Dyskutowaliśmy nad najważniejszymi tematami, które chcemy poruszyć w spektaklu oraz środkami wyrazu. Za 3 tygodnie pokaz finałowy, więc pracujemy z całych sił!

– Emila Malczyk, prowadząca

[foto. Emila Malczyk]

Warsztaty VIII

Ostatnie zajęcia warsztatowe za nami. A na nich – próba spektaklu oraz tworzenie scenografii. Uczestnicy intensywnie przygotowują się do pokazu finałowego.

Tego dnia na spotkaniu pojawiła się także grupa teatralna z Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Teresy Ciepły w Bydgoszczy. Uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję podpatrywać pracę swoich starszych kolegów i koleżanek. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

[foto. Radosław Drygas]

7 listopada odbył się spektakl finałowy projektu
„Jeremi się ogarnia. LOL.”

Ewaluacja projektu

8 listopada, po pokazie dla szkół, odbyła się ewaluacja projektu. Uczestnicy mieli okazję podsumować swoją pracę oraz wypowiedzieć swoją opinię na temat samego projektu. Zarówno w pokazie, jak i ewaluacji uczestniczył pan Szymon Jachimek – autor scenariusza, na którym bazował pomysł na spektakl.

Uczniowie w ramach ewaluacji wykonali dwa zadania, przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury. Jednym z nich była ankieta-wydziaranka, za pomocą której uczniowie wyrazili opinię na temat projektu.

Drugim zadaniem był „Pociąg do wiedzy”, na którym znajdowały się pytania podsumowujące wyniki przedsięwzięcia. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące nowych kontaktów, umiejętności i własnych pomysłów na kolejne projekty.

[foto. Radosław Drygas]

Dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2021”